Jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Marzycie o wyjątkowym ślubie, którego Wy i Wasi Goście nie zapomnicie do końca życia? Myśleliście o weselu na świeżym powietrzu? Wyobraźcie sobie piękne jezioro, las, budujące klimat lampiony, świece, girlandy i wyjątkowe, białe dekoracje, w tym biały dywan, prowadzący Was do plenerowego ołtarza, gdzie powiecie sakramentalne “tak”. Już sama wizja robi wrażenie, prawda? 

Jak zabrać się za organizację ślubu i wesela w plenerze? O jakich formalnościach należy pamiętać? Czego nie może zabraknąć, abyście czuli się bezpieczni i w 100% przygotowani? Zorganizowaliśmy dziesiątki takich wesel w Kurpiowskiej Krainie, dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik z naszymi sugestiami i life-hackami. Dzięki tym wskazówkom to będzie Wasz naprawdę perfekcyjnie przygotowany, niesamowity, niezapomniany dzień.

Ślub kościelny lub cywilny w plenerze - co łatwiejsze?

Bardzo trudno przekonać władze kościelne do organizacji ślubu kościelnego w plenerze. Jeśli ważna jest dla Was ceremonia kościelna, raczej załóżcie, że odbędzie się Ona w wybranej parafii lub kaplicy, a samo wesele zorganizujecie na świeżym powietrzu. Jeśli jednak macie zaprzyjaźnionego księdza w swojej parafii, macie większą szansę na sukces i uzyskanie zgody biskupa diecezjalnego.

O wiele łatwiej jest w wypadku ślubu cywilnego. Wystarczy wypełnienie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego, wniesienie opłaty i wybór miejsca, które “nie zakłóca powagi ceremonii i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich uczestników”. O ten ostatni punkt na wyspie w Kurpiowskiej Krainie nie trzeba się martwić. Urzędy akceptują ją jako potencjalne miejsce zaślubin.

9 punktów organizacji ślubu i wesela plenerowego, o których musisz pamiętać.

  1. Jeśli nie posiadasz własnej działki lub ogrodu, znajdź obiekt, który udostępni Ci swój teren na ślub i wesele w plenerze. Zapytaj, czy na terenie obiektu jest do dyspozycji specjalna altanka ślubna, namiot, gotowy pomieścić Twoją ilość Gości oraz zapas krzeseł i stołów, a także dekoracji. Dowiedz się, czy obsługa rozstawi je dla Ciebie, czy musisz zadbać o to we własnym zakresie. Sprawdź, czy na terenie obiektu są toalety dla Twoich Gości oraz czy organizator/obiekt zabezpieczył dostęp do wody i prądu.

  2. Uprzedź Gości podczas rozdawania zaproszeń o imprezie “pod chmurką”. Przypomnij im o wybraniu wygodnego obuwia.

  3. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniego zadaszenia, namiotu lub parasoli i kocy na wypadek deszczu lub niższej temperatury dla Twoich Gości w dniu ślubu. Jeśli planujesz ślub i wesele w chłodniejszych lub cieplejszych miesiącach, sprawdź, czy namiot bankietowy, w którym odbędzie się impreza, ma możliwość montażu parasoli grzewczych lub klimatyzatorów. Sprawdzaj na bieżąco prognozy pogody bliżej terminu wesela.

  4. Jeśli ślub i wesele odbywają się w różnych lokalizacjach (np. Kościół i Kurpiowska Kraina), pomyśl o transporcie Gości np. klimatycznym, stylizowanym autobusem, lub nawet dorożkami. 

  5. Upewnij się, że danego dnia na wybranym przez Ciebie obiekcie nie odbywa się inne wesele, a jeśli jest zaplanowane, dowiedz się, jak wygląda organizacja obiektu, podział terenu, wskazówki dla obsługi, itd.

  6. Zaplanuj dodatkowe atrakcje dla Twoich Gości: drink bar i grill lub ognisko dla dorosłych, animatorzy, gry i zabawy, dmuchańce i suche baseny z piłkami dla dzieci.

  7. Zadbaj o nagłośnienie, oświetlenie i dekoracje: często ten punkt może zrealizować za Ciebie obiekt, który wynajmujesz na ślub lub wesele plenerowe oraz DJ/zespół muzyczny, który będzie obsługiwał imprezę. Warto wykorzystać świece, lampiony, świecące cotton balls, papierowe lampy ledowe, obrusy, pokrowce na krzesła. W tym wypadku sprawdzi się styl boho lub rustykalny. Stoły możesz udekorować plastrami drewna, polnymi kwiatami i eko-dekoracjami z wykorzystaniem jutowego sznurka i brązowego papieru pakowego na czele. Pamiętaj o drewnianych drogowskazach, które wskażą Gościom najważniejsze miejsca na terenie obiektu oraz mapie z listą Gości, planem stołów, aby każdy wiedział, gdzie ma swoje miejsce.

  8. Zaplanuj chill zone z leżakami, pufami i hockerami, gdzie Goście będą mogli spędzić czas i porozmawiać, między tańcami na parkiecie a kolejnymi potrawami i “kolejkami”.

  9. Nie zapomnij o urzędniku stanu cywilnego (i księdzu): wypełnij specjalny wniosek w USC i dokonaj niezbędnej opłaty (ok. 1000 PLN), a w dniu ślubu zapewnij urzędnikowi dojazd w obie strony oraz zadaszenie, godło Polski, stół i krzesła w miejscu zaślubin. Podobnie w wypadku ślubu kościelnego w plenerze (dodatkowo potrzebne będą klęczniki).

Ile kosztuje ślub i wesele w plenerze?

  • Opłaty w USC, transport urzędnika - 1100 - 1300 PLN

  • Niezbędne wyposażenie i dekoracje, namioty, stoliki, krzesła bankietowe, odpowiednie nagłośnienie, dekoracje itd. - 0 PLN (jeśli są na terenie obiektu, w którym organizujesz wesele, mogą być wliczone w cenę “talerzyka”) - 10 000 PLN (jeśli masz dużą ilość Gości i korzystasz z obsługi zewnętrznej firmy eventowej lub wedding plannera)

  • Zaproszenie 1 Gościa - 85 - 350 PLN / os. (w zależności od lokalizacji, ilości dań, elementów wyposażenia, które oferuje obiekt

  • DJ / zespół weselny - 2000 - 8000 PLN

  • Fotograf / kamerzysta - 2000 - 4000 PLN

  • Tort - 500 - 1500 PLN

Kurpiowskie zwyczaje weselne, czyli ślub po kurpiowsku i kurpiowskie wesele.

Co roku w czerwcu w pobliskim Kadzidle odbywa się tradycyjne wesele kurpiowskie, gdzie możemy podziwiać tradycje i zwyczaje ślubne Kurpiowszczyzny. Najpierw następuje walka o bramę wjazdową do domu Młodej - Goście obojga przyszłych małżonków biorą udział w “przepychance”, którą łagodzi dopiero beczka piwa. Przed wyjazdem do Kościoła Panna Młoda “przeprasza” i “żegna się” ze swoją matką, a następnie “przeprasza” całą rodzinę, po czym młodzi dostają błogosławieństwo. Towarzyszy im “raj”, wybrany, dojrzały mężczyzna, który zachwala Pana Młodego. Druhny cały czas w tle śpiewają folklorystyczne pieśni. Wtedy wszyscy wyruszają do świątyni. Pan młody i Pani młoda jadą osobnymi pojazdami. Orszak weselny otaczają korowodowe tańce na ulicach miasteczka. Po ceremonii rodzice witają młodych chlebem i solą przed wejściem na salę. Do tego dochodzą jeszcze oczepiny, rozpleciny, tańce z czepczarką i wiele innych tradycji. Może warto wykorzystać te i inne kurpiowskie zwyczaje podczas Waszego wesela?

Potrzebujesz więcej informacji o ceremonii ślubnej i weselu w plenerze? Masz dodatkowe pytania o śluby i wesela plenerowe? Chcesz zorganizować Wasz ślub na Wyspie Miłości w Kurpiowskiej Krainie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji:

Manager obiektu - Arkadiusz Lewandowski:
☎  +48 513 10 60 30
✉  a.lewandowski@kurpiowskakraina.com.pl​

Recepcja:
☎  +48 508 508 003
✉  biuro@kurpiowskakraina.com.pl